Hi All,
I'm hoping someone could help me figure out what I am missing in this lease offer for a 2016 3.8 ultimate.
MSRP = 50850 (why 50850 and not 50770 i dont' know)
Residual = 54%
capitalized = 40,000
MF = 0.00029
tax = 6.25% and i'm in Texas, so it's on the full capitalized cost
duration = 36 months
down = $0 (well, first month payment)
mileage = 12k/year
They are telling me it's 500/month. When I try to calculate that I get something in the 400s. Please let me know where I am screwing up because I need to know if I'm an idiot or they're sneaking something in.
40,000 - (50850*0.54) = $12,541 which is what I'm paying for
12541/36 = $$348
40,000 + (50850*0.54) = 67,459
67459*0.00029 = $19.56
40000*.0625 = 2500
2500/36 = $69.4
Acquisition fee of 595/36 = $16.52
Documentation Fee circa $150 /36 = $4.2
348+19.56+69.4+16.52+4.2 = $457 or so.
To make up the shortfall, 50*36 = $1,800 that is missing over 36 months.
ANy suggestions? Thanks so much
I'm hoping someone could help me figure out what I am missing in this lease offer for a 2016 3.8 ultimate.
MSRP = 50850 (why 50850 and not 50770 i dont' know)
Residual = 54%
capitalized = 40,000
MF = 0.00029
tax = 6.25% and i'm in Texas, so it's on the full capitalized cost
duration = 36 months
down = $0 (well, first month payment)
mileage = 12k/year
They are telling me it's 500/month. When I try to calculate that I get something in the 400s. Please let me know where I am screwing up because I need to know if I'm an idiot or they're sneaking something in.
40,000 - (50850*0.54) = $12,541 which is what I'm paying for
12541/36 = $$348
40,000 + (50850*0.54) = 67,459
67459*0.00029 = $19.56
40000*.0625 = 2500
2500/36 = $69.4
Acquisition fee of 595/36 = $16.52
Documentation Fee circa $150 /36 = $4.2
348+19.56+69.4+16.52+4.2 = $457 or so.
To make up the shortfall, 50*36 = $1,800 that is missing over 36 months.
ANy suggestions? Thanks so much